W wielu zakładach produkcyjnych zachodzi potrzeba mniej lub bardziej zaawansowanej obróbki materiałów. W tym celu zostały stworzone frezarki CNC, które sterowane są za pomocą specjalnego oprogramowania. Skrót CNC oznacza bowiem komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych od angielskiego skrótu „Computerized Numerical Control”.

Jak działają frezarki CNC?

Frezarki CNC służą do obróbki powierzchni płaskich oraz kształtowych. Wyposażone są one w ostrze zwane frezem, które podczas pracy urządzenia wykonuje obrotowy ruch, przesuwając się względem obrabianego materiału. W ten sposób frezarka nadaje danej powierzchni kształt ustalony wcześniej za pomocą oprogramowania.
Frezarki CNC to dość skomplikowane i trudne w obsłudze urządzenia, dlatego do ich obsługi niezbędne jest profesjonalne przeszkolenie. Wiele firm na rynku zapewnia szkolenie z zakresu obsługi tych urządzeń. Zazwyczaj robią to również producenci frezarek.

Gdzie frezarki CNC znajdują zastosowanie?

Frezarka to narzędzie, które cieszy się niezwykle dużą popularnością oraz uznaniem niemalże we wszystkich zakładach produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja, niezbędny jest proces obróbki materiałów, tak aby nadać im odpowiedni kształt. Ręczne obrabianie materiałów zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego frezarki CNC znajdują zastosowanie w warsztatach oraz zakładach produkcyjnych i poprawiają wydajność oraz jakość pracy.
Istnieją również małe frezarki CNC, które przeznaczone są do obróbki w warunkach domowych. Ludzie, którzy w ramach hobby tworzą np. meble albo produkują przedmioty z drewna korzystają z frezarek, które umożliwiają im uzyskanie odpowiedniego kształtu danej powierzchni.

Do jakich materiałów przeznaczone są frezarki CNC?

Frezarki CNC umożliwiają precyzyjne skrawanie materiałów w celu ich obróbki i nadania im odpowiedniego kształtu. Istnieje całe mnóstwo materiałów, z którymi frezarka bez trudu sobie poradzi. Przede wszystkim, frezarki CNC znajdują swoje zastosowanie w zakładach, które produkują meble, schody lub okna. Oznacza to, że frezarka doskonale radzi sobie z drewnem, sklejką, płytami OSB i MDF, plexą oraz tworzywami sztucznymi.
Frezarki CNC stanowią niezbędny element wyposażenia warsztatów produkcyjnych, dlatego ich cena potrafi być bardzo wysoka. Im bardziej zaawansowane czynności potrafi wykonywać frezarka, tym większy będzie jej koszt. Małe frezarki przeznaczone do obróbki w warunkach domowych można kupić za kilka tysięcy złotych, jednak tempo ich pracy nie jest zbyt wysokie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *