Witamina C to jedna z tych witamin, których nie jesteśmy w stanie syntetyzować w organizmie. Narzuca to konieczność dostarczenia odpowiednich ilości witaminy C naturalnej wraz z dietą. Wydawałoby się, że nie powinno to stanowić problemu – oficjalnie ustalone zapotrzebowanie na witaminę C to około kilkudziesięciu mg dziennie. Spożywając codziennie warzywa i owoce możliwe jest dostarczenie optymalnych dawek witaminy C naturalnej. Należy rozważyć jednak dwie kwestie. Jedną jest ograniczona przyswajalność witaminy C z diety, wynikająca chociażby z przechowywania żywności czy poddawania jej obróbce termicznej. Drugą – jest wyższe od oficjalnie ustalonego zapotrzebowanie na witaminę C. Istnieje stale poszerzająca się grupa osób, które potrzebują wysokich dawek witaminy C – a jedną z nich stanowią osoby aktywne fizycznie.

Po co sportowcom witamina C?

Witamina C to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, czyli związków pozwalających neutralizować szkodliwy wpływ wolnych rodników. A intensywny trening jest formą aktywności, która generuje wolne rodniki w organizmie. Nie oznacza to oczywiście, że należy zrezygnować z treningu – ale trzeba dostarczyć antyutleniaczy. Witamina C wspomaga zatem regenerację potreningową mięśni, a jednocześnie wzmacnia cały organizm. Witamina C zmniejsza obrzęk mięśni po wysiłku fizycznym, redukuje powstawanie zakwasów. Witamina C naturalna znana jest z pozytywnego wpływu na odporność, łagodzi stany zapalne, wspomaga pracę stawów. Jako związek niezbędny w procesie syntezy kolagenu, witamina C wzmacnia kości, ograniczając powstawanie kontuzji. Ponadto witamina C wspomaga proces mineralizacji kości z wykorzystaniem jonów wapnia.

Witamina C normalizuje ponadto poziom glukozy i lipidów we krwi, wspomaga syntezę hormonów steroidowych oraz zwiększa przyswajalność żelaza z przewodu pokarmowego, co ogranicza ryzyko rozwoju anemii, a tym samym osłabienia pracy serca i mięśni czy łatwiejszej męczliwości. Witamina C okazuje się być także skutecznym wsparciem profilaktyki rozwoju miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca, cukrzycy czy chorób neurodegeneracyjnych.

Wspomagaj trening suplementami z witaminą C

Osoby uprawiające sport wykazują zwiększone zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów, takich jak witamina D, witaminy z grupy B, magnez, potas, kwasy omega 3 czy właśnie witamina C. Konieczność dostarczenia wyższych dawek tych związków odżywczych wynika z konieczności wspomagania mięśni podczas wysiłku i regeneracji potreningowej, wzmocnienia serca, kości i stawów, a także nasilonej utraty niektórych minerałów wraz z potem.

Witamina C może być dostarczona wraz z dietą – zawierają ją produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza warzywa i owoce. Najbogatsze źródła naturalnej witaminy C to owoce aceroli, dzikiej róży, czarnej porzeczki, truskawki czy kiwi, a także cytrusy. Sporo witaminy C znaleźć można ponadto w natce pietruszki, papryce czy pomidorach. Taka dieta dostarczy sporych ilości witaminy C, jednak osoby uprawiające sport potrzebują dawek witaminy C rzędu 1000 mg. A takich ilości witaminy nie dostarczymy z dietą. Ale możemy zapewnić sobie podaż witaminy C naturalnej dzięki suplementacji. Warunek jest jeden – nie należy sięgać po syntetyczną witaminę C, a jedynie taką, której źródłem są ekstrakty roślinne.

Witamina C naturalna Cheers to kapsułki zawierające aż 1000 mg witaminy C, której źródłem są wystandaryzowane ekstrakty z owoców aceroli i dzikiej róży. Ponadto skład suplementu uzupełniony jest o bioflawonoidy cytrusowe i selen oraz kwas elagowy. Co więcej – witamina naturalna C marki Cheers nie zawiera jakichkolwiek syntetycznych dodatków, co czyni z niej suplement diety najwyższej jakości. To najlepsze wsparcie podczas treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *