Natura i porządek to pojęcia przewodnie, o których należy pamiętać, projektując piękną i ponadczasową kuchnię. Podobnie jest z funkcjonalnością. Jak osiągnąć najlepsze efekty wizualne, a jednocześnie zapewnić praktyczność wnętrza? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Wnętrza kuchenne są starannie zaplanowane, ponieważ jako serce domu spędzamy tu większość czasu na rodzinnych posiłkach lub spotkaniach towarzyskich. Meble, dębowe blaty i liczne akcesoria muszą być starannie dobrane. Jak się za to zabrać?
Modne wzory w kuchni
Ostatnio modne są motywy inspirowane naturalnymi wzorami, takimi jak kwiaty czy liście. Na stole można wykorzystać kafelki, zasłony lub dowolnie wybrane tekstylia. W połączeniu z odpowiednim kolorem frontów szafek mogą one stworzyć niezwykłą kompozycję, która zachwyci swoim ponadczasowym pięknem.
Ponieważ trendy zmieniają się tak często, wybór dekoru może być trudny. Popularne są również gładkie lakierowane lub matowe fronty w kolorze białym, beżowym lub szarym, połączenie bieli z czernią oraz… fronty w żywych kolorach. Nie kieruj się wyłącznie modą i trendami, ale raczej własnym wyczuciem stylu.
Jaki rodzaj blatu wybrać do kuchni?
Jeśli ma być ona zarówno estetycznie piękna i stylowa, jak i funkcjonalna, warto rozważyć blaty z twardego drewna. Mogą być one wykonane z dębu lub drewna egzotycznego, takiego jak teak czy merbau. Estetyka, a także wygoda i praktyczność są istotnymi czynnikami przy urządzaniu kuchni. Blaty z drewna dębowego nadadzą naturalności i szlachetności każdemu projektowi domu i sprawdzą się w różnych aranżacjach, w tym nowoczesnych, minimalistycznych, klasycznych i glamour.
Blaty dębowe to luksus, szlachetność i naturalność, są też wytrzymałe i odporne, ale wymagają częstej impregnacji – olejowania lub lakierowania. Projektanci chętnie szukają inspiracji w drewnie, budując ponadczasowe wnętrza – oprócz blatu warto rozważyć dodatkowe elementy wykonane z tego materiału, takie jak drewniane schody, drewniana podłoga czy meble.
Umiar i porządek
Niezależnie od tego, jakie kolory i materiały wybierzesz, staraj się pamiętać o porządku i umiarze podczas aranżacji przestrzeni kuchennej. Każdy detal powinien się wzajemnie uzupełniać; przepych może tylko zepsuć ogólny efekt. Aby wystrój nie stał się zbyt męczący, ogranicz paletę barw do nie więcej niż trzech kolorów. Umiar zalecany jest także w przypadku elementów ozdobnych i pamiątek. Skup się na zestawieniu odpowiednio zróżnicowanych elementów, takich jak drewniane stopnie i blat kuchenny, kamienne akcesoria i szklane bibeloty.